Breaking News

domu pixabay 392

Co ma wspólnego oszczędzanie z dociepleniem domu?

Jeśli zimą płacisz za dużo za ogrzewanie domu, lub mimo odkręcenia kaloryferów na maksa w budynku nadal nie jest ciepło, to najlepsza chwila, żeby zdecydować się na docieplenie domu. Jakie zyski będziesz miał robiąc taki remont w Warszawie albo Pruszkowie i czemu jest to tak bardzo rekomendowane? 

Jak dużo zaoszczędzisz dzięki docieplaniu domu?

Docieplenie domu mimo tego, że może wydawać się drogim zabiegiem, może pozwolić Ci zminimalizować rachunki za ogrzewanie nawet o 30%. Ściana o dużej masie akumulacyjnej może trzymać stałe temperatury całorocznie. To znaczy, że w zimę, kiedy na zewnątrz jest mróz, w docieplonym budynku będzie utrzymywało się ciepło, latem natomiast nie będzie się on tak nagrzewał od słońca.

Budynki, których nie docieplamy wystawione są na zawilgocenia i na rozprzestrzenianie się grzybów lub pleśni, a te są groźne dla zdrowia osób, którzy przebywają w nich. W dodatku kiedy na ścianie zacznie pojawiać się wilgoć, możemy być zmuszeni do zatrudnienia firmy osuszającej elewację, a to wiąże się z kolejnymi opłatami, które trzeba pokryć. 

Zdrowie i środowisko – co mają wspólnego z docieplaniem domów?

Jeśli mieszkasz w Warszawie, albo okolicach jak przykładowo Pruszków, to zapewne dokucza Ci zanieczyszczone powietrze, które pojawia się zimą. Na podstawie informacji od Krajowego Ośrodku Bilansowania i Zarządzania Emisjami, w naszym kraju bazowym źródłem smogu są pyły pochodzące z indywidualnego ogrzewania budynków jednorodzinnych.

W dodatku mieszkanie w nieocieplonym budynku może źle oddziaływać na naszą kondycję. Jeśli w lokalu mamy nieodpowiedni mikroklimat i powietrze jest zbyt przesuszone od dużego ogrzewania to nasz organizm ma kiepską odporność. Jesteśmy w takiej sytuacji narażeni na bezustanne przeziębienia. Jeśli natomiast nie ogrzewamy wystarczająco a nasz dom nie posiada docieplenia to wystawiamy go na zbyt dużą wilgoć, a w konsekwencji na rozwijanie się grzybów oraz pleśni, które również są niekorzystne dla samopoczucia.

Warto też zaznaczyć, że odpowiedni mikroklimat i komfort termiczny są niesamowicie istotne dla sprawności oraz komfortu życia. Dlatego już teraz pomyśl o dociepleniu domu nie ważne czy jest w Pruszkowie czy w centrum Warszawy.

Co jeszcze daje docieplenie domu?

Być może nie jest to jednoznaczne, ale docieplony dom ma lepszą izolację od hałasu. Jeśli mieszkasz w lesie albo niedużej miejscowości to być może nie jest to takie ważne, ale na dużym osiedlu różnica jest bardzo duża. Powinno się jednak zadbać o to aby warstwa termoizolacyjna nie była zbyt duża, dlatego że ograniczymy tym samym napływ promieni słonecznych, a to nie będzie ani ładne, ani dobre dla zdrowia. Brak światła słonecznego wpływa źle na nasze samopoczucie. Na zakończenie ostatnia warta uwagi informacja – docieplając budynek można jednocześnie zapewnić sobie stylową elewację. W ten sposób osiągniemy dwa efekty w tym samym czasie – nasz dom będzie docieplony i odnowimy jego wygląd zewnętrzny. Dobrze docieplony dom to też większa cena jeśli zdecydujemy się go sprzedać.

Źródło: STIS – docieplenia w Warszawie