Breaking News

zrobi pixabay 16

Co możesz zrobić, żeby zminimalizować spalanie samochodu?

Kupując pojazd dla większości osób ważne jest jakie jest jego spalanie. Jest to bardzo ważny bodziec, ponieważ paliwo do najtańszych nie należy i można na stacji paliw zostawić naprawdę dużo pieniędzy. Co wpływa na wielkość spalania samochodu i co zrobić, żeby było mniejsze?

Jak obliczyć spalanie samochodu?

Ile spalają samochody? Najszybszą metodą jest wzięcie tej informacji z cyfrowego wyświetlacza, który znajduje się w prawie każdym dzisiejszym samochodzie. Powinno się jednak pamiętać, że dane te są szacunkowe i nie zawsze wyświetlana liczba będzie poprawna. Sprawdzonym, ale jednak wymagającym czasu sposobem, będzie zrobienie pomiarów samemu. W takiej sytuacji na początku należy dolać paliwa do pełna i zapisać jaki był przebieg, a później wyjeździć całe paliwo i ponownie napełnić bak. Mając świadomość ile kilometrów zrobiliśmy z pełnym bankiem oraz mając wiedzę jak wiele paliwa udało się wlać do pełna, możemy szybko obliczyć spalanie. W tym celu należy wziąć pod uwagę ilość paliwa, które wykorzystaliśmy i podzielić to przez ilość przejechanych kilometrów od tankowania do tankowania i pomnożyć to przez 100. W ten sposób zobaczymy średnie spalanie naszego pojazdu na zrobionym przebiegu. Bez dwóch zdań trzeba mieć świadomość, że całkowicie inne spalanie pokaże się jeżeli całą trasę pokonaliśmy ekspresówkami, a inne spalanie będzie jeśli poruszaliśmy się po dużym, zakorkowanym mieście.

Co wpływa na wysokie spalanie samochodu?

Wysokie spalanie pojazdu może powodować kilka różnych rzeczy. Jednym z nich są niewielkie awarie pojazdu. Dla przykładu źle działający termostat sprawia, że silnik się dłużej rozgrzewa, a w konsekwencji zwiększa spalanie samochodu i zużycie paliwa może wzrosnąć aż o 30%. Kolejnym elementem, którego nieprawidłowe działanie podnosi spalanie, są wtryski paliwa. Jeżeli nie są one sprawne to silnik nie pracuje równo, w konsekwencji paliwo jest dawkowane błędnie i może mocno zwiększyć się jego spalanie. Często ludzi dziwi, że opony również mają wpływ na spalanie paliwa. Zbyt małe ciśnienie w nich wpływa na wzrost zużycia paliwa. Powinno się więc myśleć o takim drobiazgu. Dosyć oczywistym czynnikiem, a mimo wszystko nie wszyscy o tym wiedzą, jest okresowe wymienianie oleju, filtrów a także sprawdzanie stanu świec zapłonowych. 

Oprócz awarii pojazdu, na wielkość spalania wpływ ma nasz sposób jazdy. Samochód spala zdecydowanie więcej paliwa w trakcie gwałtownego przyspieszania i hamowania, a także kiedy stoimy w korku.

Co możesz zrobić, żeby Twój samochód miał mniejsze spalanie?

Po pierwsze powinno się pamiętać o zmianie biegów we właściwym momencie. Nie powinno się szybko ruszać i jechać na pierwszym biegu aż do osiągnięcia 30 km/h. O wiele korzystniej pod względem oszczędności jest zmieniać biegi kiedy tylko możemy to zrobić. W następnej kolejności – jednakowa prędkość. Szybkie gazowanie i hamowanie zdecydowanie nie wpływa dobrze na spalanie pojazdu. Kolejną ważną rzeczą jest obciążenie auta. O wiele lepsze spalanie będzie, jeżeli poruszą się nim tylko jedna osoba. Warto więc nie trzymać w samochodzie rzeczy, które nie są nam niezbędne. Jeśli zależy nam na jak najmniejszym spalaniu to powinniśmy trzeba zapomnieć o podgrzewanych fotelach i mocno włączonej klimy, dlatego że wykorzystują one prąd, a to oczywiście wpływa na ilość spalanego paliwa.