Kupując pojazd dla większości osób ważne jest jakie jest jego spalanie. Jest to bardzo ważny bodziec, ponieważ paliwo do najtańszych nie należy i można na stacji paliw zostawić naprawdę dużo pieniędzy. Co wpływa na wielkość spalania samochodu i co zrobić, żeby było mniejsze?
Jak obliczyć spalanie samochodu?
Ile spalają samochody? Najszybszą metodą jest wzięcie tej informacji z cyfrowego wyświetlacza, który znajduje się w prawie każdym dzisiejszym samochodzie. Powinno się jednak pamiętać, że dane te są szacunkowe i nie zawsze wyświetlana liczba będzie poprawna. Sprawdzonym, ale jednak wymagającym czasu sposobem, będzie zrobienie pomiarów samemu. W takiej sytuacji na początku należy dolać paliwa do pełna i zapisać jaki był przebieg, a później wyjeździć całe paliwo i ponownie napełnić bak. Mając świadomość ile kilometrów zrobiliśmy z pełnym bankiem oraz mając wiedzę jak wiele paliwa udało się wlać do pełna, możemy szybko obliczyć spalanie. W tym celu należy wziąć pod uwagę ilość paliwa, które wykorzystaliśmy i podzielić to przez ilość przejechanych kilometrów od tankowania do tankowania i pomnożyć to przez 100. W ten sposób zobaczymy średnie spalanie naszego pojazdu na zrobionym przebiegu. Bez dwóch zdań trzeba mieć świadomość, że całkowicie inne spalanie pokaże się jeżeli całą trasę pokonaliśmy ekspresówkami, a inne spalanie będzie jeśli poruszaliśmy się po dużym, zakorkowanym mieście.
Co wpływa na wysokie spalanie samochodu?
Wysokie spalanie pojazdu może powodować kilka różnych rzeczy. Jednym z nich są niewielkie awarie pojazdu. Dla przykładu źle działający termostat sprawia, że silnik się dłużej rozgrzewa, a w konsekwencji zwiększa spalanie samochodu i zużycie paliwa może wzrosnąć aż o 30%. Kolejnym elementem, którego nieprawidłowe działanie podnosi spalanie, są wtryski paliwa. Jeżeli nie są one sprawne to silnik nie pracuje równo, w konsekwencji paliwo jest dawkowane błędnie i może mocno zwiększyć się jego spalanie. Często ludzi dziwi, że opony również mają wpływ na spalanie paliwa. Zbyt małe ciśnienie w nich wpływa na wzrost zużycia paliwa. Powinno się więc myśleć o takim drobiazgu. Dosyć oczywistym czynnikiem, a mimo wszystko nie wszyscy o tym wiedzą, jest okresowe wymienianie oleju, filtrów a także sprawdzanie stanu świec zapłonowych.
Oprócz awarii pojazdu, na wielkość spalania wpływ ma nasz sposób jazdy. Samochód spala zdecydowanie więcej paliwa w trakcie gwałtownego przyspieszania i hamowania, a także kiedy stoimy w korku.
Co możesz zrobić, żeby Twój samochód miał mniejsze spalanie?
Po pierwsze powinno się pamiętać o zmianie biegów we właściwym momencie. Nie powinno się szybko ruszać i jechać na pierwszym biegu aż do osiągnięcia 30 km/h. O wiele korzystniej pod względem oszczędności jest zmieniać biegi kiedy tylko możemy to zrobić. W następnej kolejności – jednakowa prędkość. Szybkie gazowanie i hamowanie zdecydowanie nie wpływa dobrze na spalanie pojazdu. Kolejną ważną rzeczą jest obciążenie auta. O wiele lepsze spalanie będzie, jeżeli poruszą się nim tylko jedna osoba. Warto więc nie trzymać w samochodzie rzeczy, które nie są nam niezbędne. Jeśli zależy nam na jak najmniejszym spalaniu to powinniśmy trzeba zapomnieć o podgrzewanych fotelach i mocno włączonej klimy, dlatego że wykorzystują one prąd, a to oczywiście wpływa na ilość spalanego paliwa.