Breaking News

si pixabay 291

Co znajduje się w oborze?

Obora dla krów mlecznych będzie wyposażona trochę inaczej niż obora dla bydła mięsnego. Głównym powodem jest to, że zwierzęta hodowane na mięso mają większe rozmiary niż takie mleczne. Dlatego też miejsce wybrane na oborę powinien uwzględniać rozmiar krów. W dodatku przy chowie bydła mlecznego konieczna jest przestrzeń na dojarki – podczas hodowli krów opasowych takiej potrzeby nie ma.

Gdzie mieszkają krowy mleczne, a gdzie opasowe?

Aktualnie bardzo często spotyka się sytuacje, gdzie krowy mięsne w miesiącach wiosennych i letnich przebywa na pastwisku, a w chłodniejsze pory zwierzęta są w oborach. Zwierzęta hodowane na mięso nie wymagają specjalnie adaptowanych obór. Zazwyczaj wystarczająca jest stodoła ze słomą na podłodze. Widywany jest również model, w którym krowy znajdują się 365 dni na pastwisku i posiadają jedynie dostęp do jakiegoś pomieszczenia, w którym mają możliwość ukrycia się w trakcie deszczu albo dużego mrozu.

Przy krowach mlecznych przeważnie nie wykorzystuje się hodowli na dworze. Żywienie krów mlecznych jest niezmiernie ważna i od niej zależy jakiej jakości będzie mleko i ile go będzie. Z tego powodu bydło hodowane na mleko najczęściej będzie stało w budynkach, aby mieć nadzór nad tym ile i jakiej jakości paszę krowy pobierają.

Rodzaje obory dla bydła

Zarówno krowy opasowe, jak i mleczne można trzymać w oborach stanowiskowych oraz wolnostanowiskowych. Obory wolnostanowiskowe mogą się dzielić na takie ze ściółką i bez niej i najczęściej spotykanym systemem są te z głęboką ściółką. 

Przyjęło się, że pomieszczenia stanowiskowe wykorzystywane są w sytuacji kiedy gospodarz ma 40 albo mniej sztuk bydła. Wolnostanowiskowe za to są w przypadku kiedy hodowca posiada chów mieszany lub więcej niż 40-50 bydła opasowego. Warto wiedzieć, że przy oborach wolnostanowiskowych niezbędne jest posiadanie oddzielnego miejsca, tak zwanej izolatki, dla zwierząt chorych lub takich, u których wydaje nam się, że mogą być chore.

Obory stanowiskowe to budynki, w których są wydzielone stanowiska, gdzie krowy są przywiązane liną w jednym miejscu. Często widziane są w takich budynkach ruszta dla bydła, które ukazują system stanowiskowy bez użycia ściółki i ograniczają obowiązki w trakcie codziennej opieki nad krowami. Obok każdego stanowiska zwierzę musi mieć poidło i stół paszowy. Rozmiar rusztu dla bydła nie jest zawsze identyczny – są one dopasowane do wielkości i rasy krów. W ten sposób wyróżniamy stanowiska krótkie, średnie oraz długie. 

Jakie jeszcze akcesoria są w oborze?

Przy oborze wolnostanowiskowej bez ściółki często spotykane są ażurowe podłogi, które mają wydzieloną część legowiskową. Legowisko przeważnie wyłożone jest specjalną matą np. gumową. 

Przy oborach ściołowych konieczne jest wyściełanie ich. Perfekcyjnie do tego zda egzamin słoma.

Jeśli budujemy oborę uwięzową i decydujemy się na ruszta dla bydła, to niezbędne będzie wykorzystanie maty gumowej lub piasku. W kwestii stanowisk ściołowych – słoma, którą należy codziennie wymieniać na nową. 

W przypadku hodowli krów mlecznych dosyć istotne jest dostarczenie im odpowiedniego światła, dlatego, że wpływa to na jakość i ilość mleka, które krowy mają. W kwestii takiej hodowli niezbędne będzie też udostępnienie przestrzeni na halę udojową, którą należy wyposażyć w dojarki. 

Następną niezmiernie istotną sprawą jest stworzenie właściwego mikroklimatu. Od tego zależy zdrowie i wydajność bydła. Aby mikroklimat był idealny trzeba zapewnić właściwe warunki klimatyczne. Nie bez znaczenia jest również materiał, z którego zbudowano oborę i jej kubatura , a także metoda zamieszkania krów. Krowy preferują przebywać w niższych temperaturach. Idealna powinna być taka w granicach od -7 do 18℃. Jeżeli zwierzęta stoją w oborze ściółkowej to temperatura w pomieszczeniu automatycznie będzie trochę wyższa. Na dodatek należy zapewnić właściwą cyrkulację powietrza – bydło przebywając w budynkach emituje dwutlenek węgla, ciepło i parę wodną. Bez dobrej cyrkulacji powietrza, stacjonowanie w oborze może nie być bezpieczne. Jeśli nie ma możliwości aby zapewnić naturalną wentylację to konieczne będzie kupienie mechanicznej. Wtedy trzeba szczególnie zwrócić uwagę na rozlokowanie otworów nawiewnych, tak żeby były rozstawione mniej więcej w jednakowych odstępach i żeby w zimne dni powietrze nie było skierowane wprost na bydło.

Źródło: https://ruszta-betonowe.pl/