Breaking News

si pixabay 363

Czy aluminium i miedź nadają się do recyklingu?

Współczesny świat jest zdominowany hasłami dotyczącymi ochrony środowiska. Trwa wielka transformacja energetyczna – ropę i gaz zastępuje się mniej emisyjnymi odnawialnymi źródłami energii. Odchodzi się także od plastiku. Wszystko to ma na celu zatrzymania(e) zachodzących zmian klimatycznych.

Co więcej, zasoby naturalne, którymi obdarowuje nas Ziemia się kurczą. Wobec zastanych okoliczności, recykling staje się koniecznością.

Segregacja odpadów, którą znamy z naszych osiedli dotyczy również odpadów metalowych. Nie ma jednak na nie specjalnych pojemników. Odpadów metalowych pozbywamy się na skupie złomu. Jest to o tyle zachęcające, że jeszcze można w ten sposób zarobić. Skupy z radością przyjmują jak największe ilości metali kolorowych, które po przetopieniu mogą dalej odsprzedawać doliczając swoją marżę.

Czy wszystkie metale można poddać recyklingowi?

Warto wyjść od określenia co się ukrywa pod terminem “metale kolorowe”. Zaliczamy do nich wszystkie metale oraz ich stopy, które nie posiadają w swoim składzie żelaza. Najpopularniejsze i najczęściej stosowane metale kolorowe to np. miedź, aluminium czy mosiądz.

Podobnie jak inne odpady podlegające recyklingowi, metale kolorowe można poddawać odzyskowi. Niezbędne są do tego właściwe zasoby i należyta ilość odpadów.

Odkupione przez złom metale są segregowane. W dalszej kolejności po małej obróbce wysyła się je do hut. Huty przerabiają zezłomowany metal w pełnoprawny produkt. Taki produkt magazynowany jest w magazynach, skąd pokonuje trasę do kolejnych kupców.

Metale, które podlegają takiemu procesowi to głównie metale i stopy, zawierające aluminium, miedź i mosiądz. Są to substancje często i chętnie wykorzystywane w różnych dziedzinach ekonomii. Ich cechy chemiczne powodują, że mają wiele zastosowań. Co więcej – większość rzeczy, z których korzystamy na codzień w pewnym stopniu bazuje na metalach kolorowych.

Miedź oraz aluminium zaliczają się do najdroższych tworzyw, które można oddać na skupie złomu. Zatem jeśli zostanie nam sporo odpadów warto odwiedzić skup aluminium lub skup miedzi. Warszawa, Wrocław czy Kraków – w każdej miejscowości spotkamy tego typu firmy.

Miedź, aluminium i ich zastosowanie

Metale kolorowe przez wzgląd na swoją wszechstronność są użyteczne w wielu dziedzinach. Ich kurcząca się podaż skutkuje tym, że tworzy się popyt na odzyskane i przetopione surowce.

Odzyskiwanie metali jest kosztochłonnym zajęciem. Nie zmienia to faktu, że jest to czynność w dalszym ciągu opłacalna. Recykling metali niesie plusy dla każdej z zainteresowanych stron.

Klient indywidualny pozbywa się złomu z domu i przy okazji zarabia. Skup aluminium i miedzi otrzymuje pożądany towar. Skup miedzi później zarabia na zakupionym produkcie oferując go hutom oraz pozostałym wykazującym zainteresowanie podmiotom. Jakie dyscypliny gospodarki najchętniej pracują ze skupami? To zależy od tego, czym wybrany skup handluje.

Kto kupuje miedź od skupu metali kolorowych?

Miedź zaliczana jest do grupy metali półszlachetnych. Jest stosunkowo miękkim i kowalnym pierwiastkiem. Cechuje się bardzo dobrą przewodnością elektryczną. Rezultatem takiego stanu rzeczy jest liczne wykorzystywanie jej w różnego typu urządzeniach i systemach elektronicznych i elektrycznych.

Najczęściej odzyskuje się ją wtórnie ze zużytych przewodów i kabli elektrycznych. Spore ilości miedzi spotkać można też w instalacjach hydraulicznych. Z miedzi korzysta chętnie branża budowlana – wykorzystuje ją do wytwarzania rynien, parapetów i pokryć dachowych. Poza dobrym przewodnictwem elektryczności, miedź też sprawdza się jako wymiennik ciepła. Ta funkcja pozwala znaleźć ten materiał w chłodnicach i grzejnikach.

Cena miedzi na rynkach globalnych jest dość wysoka. Zatem, jeśli po remoncie bądź wymianie urządzeń w domu zostało nam nieco tego rudego pierwiastka i chcemy odzyskać część poniesionych kosztów, warto odwiedzić skup miedzi. Warszawa jest miastem, gdzie otrzymamy za kilogram miedzi najlepszą stawkę. Jednak nie ma się czym martwić – niemal wszędzie handel miedzią jest dochodowy.

Skąd odzyskać aluminium i komu je sprzedać?

Aluminium to kolejny wysoce ceniony metal. Używa się z niego w przemyśle lotniczym, stoczniowym, motoryzacyjnym, budowlanym, a nawet spożywczym. Jest plastyczny co pozwala dowolnego zmieniania jego wyglądu. Każdy z nas pił kiedyś colę lub inny napój z puszki – puszki oczywiście produkuje się z aluminium. Jest to tylko jeden z przykładów wykorzystania tego pierwiastka.

Aluminium można pozyskiwać z części samochodowych, jak również z różnych elementów budowy maszyn, blach czy instalacji. Wiele osób zbiera też puszki po napojach i dla dodatkowego zarobku oddaje je na skup aluminium.

Warszawa czy przedmieścia – gdzie bardziej opłaca się sprzedać złom?

Skupy metali kolorowych to przeważnie dobrze prosperujące biznesy. Produkcja odpadów, mimo wszystkich apeli nie maleje. Wobec tego potrzebne są podmioty, które w bezpieczny i odpowiedni sposób zajmą się utylizacją.

Dobrym pomysłem wydaje się otworzyć skup miedzi lub skup aluminium. Warszawa jako stolica mogłaby być dobrą lokalizacją.