Breaking News

pixabay 337

Czym jest obróbka ubytkowa?

Aby bryły materiału zamieniły się w realne przedmioty, należy je obrobić. Jedną z czynności jest odlewanie kształtów w formie. Jednak żeby osiągnąć wysoki stopień precyzji, trzeba użyć bardzo skomplikowanych sposobów odlewniczych, a i tak odlaną bryłę należy poddać obróbce do końcowego kształtu, szlifując nadmiar materiału w postaci nadlewów.

Inną możliwością może być tak zwana obróbka skrawaniem. Ta nowa technika pozwala na bardzo staranną obróbkę metali, ale nie tylko, możliwe jest ją zastosować także przy obróbce drewna, szkła, kamienia a nawet tworzyw sztucznych. Dzięki użyciu tej techniki mamy dużą staranność wykonania, a także jednakowość form. W tym artykule opowiemy ci więcej o bardzo popularnej ostatnio technice, jaką jest obróbka ze skrawaniem.

Wpis został stworzony w oparciu o informacje ze strony przedsiębiorstwa Masz-ZAP – obróbka skrawaniem.

Czym jest obróbka skrawaniem? Obróbka skrawaniem – Co to właściwie jest?

Najprościej mówiąc, obróbka skrawaniem jest to pozbycie się niepotrzebnego tworzywa, aż do pozyskania oczekiwanej formy. Taka technologia obróbki metali jest jednym z rodzajów tak zwanej obróbki ubytkowej, oznacza to, że by otrzymać podany kształt powinno się kolejno redukować warstwy zbędnego surowca, czyli naddatku.

Obróbka skrawaniem to technika, którą można wykonać za pomocą przyrządów takich, jak tokarki, frezarki, wiertarki lub szlifierki, jednakże najnowszym rozwiązaniem są maszyny CNC.

Maszyny te nie tylko są o wiele bardziej efektywne niż tradycyjne metody, ale także pozwalają na dużo sprawniejszą automatyzację czynności. Ich dobrą stroną jest dokładność, z jaką frezują obiekty. Dzięki dobremu zaprogramowaniu maszyny możemy wykonać bardzo małe detale i podzespoły maszyn o skomplikowanych kształtach. Precyzja, z jaką wykonywana jest obróbka metali dzięki maszynie CNC dochodzi nawet do paru mikronów.

Czym jest dogładzanie długoskokowe?

Honowanie jest jedną z metod , której zadaniem jest wygładzenie danej powierzchni. Stosuje się je w ostatecznej obróbce elementów potrzebujących sporej szczegółowości. W ten sposób obrabia się często otwory o okrągłym przekroju lub powierzchnie zewnętrzne produktów obrotowych walcowych lub stożkowych. Honować można też powierzchnie płaskie oraz niektóre uzębienia.

Atutem gładzenia jest wysoka precyzyjność wymiarowa jak również niska klasa chropowatości. Wygładzać można zarówno bardzo małe, jak i sporych rozmiarów elementy.

Minimalna średnica to kilka milimetrów, a największa wynosi blisko jednego metra. Przedmiot może mieć długość od jednego centymetra do blisko 20 m. Należy mieć na uwadze, że ostateczny efekt gładzenia będzie ściśle uzależniony od:

  • materiału z jakiego zostały wykonane pilniki ścierne,
  • kąta przycięcia śladów,
  • rodzaju cieczy chłodząco-smarującej,
  • nacisku powierzchniowego.

Honowanie odbywa się za pomocą gładzika, a więc głowica, na której obwodzie znajdują się pilniki ścierne. Praca odbywa się poprzez wykonywanie ruchów rotujących oraz posuwisto-zwrotnych.

Wśród zalet honowania znajdują się głównie: dużą dokładność umożliwiającą dobre dopasowanie elementów, co znacznie zmniejsza ich niszczenie się, ale też dłuższą żywotność detali, co wynika z niskiego nacisku na materiał.

Metody obróbki skrawaniem – podział

Rozróżniamy parę technik obróbki skrawaniem, a zalicza się do nich:

Obróbka punktowa

Polega ona na ukształtowaniu wycinanego obiektu dzięki ruchowi tylko jednego elementu noża. Zarys powierzchni obiektu jest odwzorowaniem toru ostrza.

Obróbka kształtowa

W tym wypadku kształt jest tworzony przez odwzorowanie w surowcu obrabianym zarysu krawędzi skrawającej narzędzia. Forma noża warunkuje w ten sposób uformowanie obiektu.

Obróbka obwiedniowa

Zastosowanie tej metody sprawia, że narzędzie wykonuje równocześnie ruch liniowy i obrotowy. Kontur obiektu tworzy się więc dzięki zazębieniu się powierzchni przedmiotu z narzędziem. Jednak jest to uznawane za dość drogie, a przez to nieczęsto używane rozwiązanie.

Etapy obróbki skrawaniem

Kroki wykonywania obróbki skrawaniem zwykle dzieli się ze względu na dokładność.

Obróbka zgrubna

Jest to usunięcie w szybkim tempie wierzchnich warstw i przygotowanie materiału do dalszej obróbki. Ten etap jest bardzo istotny przez wzgląd na optymalizację i maksymalizację wydajności obróbki. Za pomocą szybkich i głębokich ruchów usuwana jest większość niepotrzebnego materiału, można wtedy przystąpić do następnego etapu.

Obróbka średnio dokładna

Jest to decydujący etap w trakcie obróbki skrawaniem. W czasie frezowania na tym etapie uzyskuje się odpowiedni kształt, dlatego ten krok jest nazywany inaczej obróbką kształtującą.

Obróbka dokładna

Jest to jeden z końcowych momentów obróbki metalu. Polega na skrawaniu do wymaganych przez nas wymiarów. W trakcje forma jest również wygładzana jak też dopieszczone są jej detale. Inną nazwą tego etapu jest obróbka wykańczająca.