Breaking News

je pixabay 46

Drut stalowy ciągniony i prosty – czym się różnią i gdzie je znajdziemy?

Druty spotykamy niemal wszędzie. Z nich zrobione są siatki, wieszaki czy też przewody elektryczne w mieszkaniach. Druty bywają stalowe, aluminiowe czy też miedziane, zdarza się, że robione są także takie z domieszką srebra lub złota. Przyjrzyjmy się dziś tym stalowym.

Wpis napisany we wspólpracy Orstal – producent drutu.

Wszystko na temat drutu stalowego

Jeśli mielibyśmy wymienić najbardziej podstawowe przedmioty budowlane to bez wątpienia jednym z nich byłby drut stalowy. Znajdziemy go w każdym sklepie budowlanym i wnętrzarskim gdyż ma zastosowanie w wielu branżach. Druty stalowe mają różne parametry. Możemy kupić drut miękki, półtwardy i twardy i będą miały inną podatność na rozciąganie. Drut miękki cechuje niska wytrzymałość na rozciąganie, natomiast druty twarde mają parametry, które pozwalają określić je jako „normalne”.

W dodatku wybrać możemy druty stalowe, które będą się różnić rodzajem pokrycia. Powstają druty ciągnione na sucho. Chodzi tutaj o szare druty, zwane także gołymi. Często spotykane są też druty ciągnione na mokro, one też są gołe, aczkolwiek z połyskiem. Kolejnymi opcjami są wersje żarzone ciemne oraz jasne, ale również wykonane z myślą o zastosowaniu pod powłoki galwaniczne. Jeszcze innym ważnym parametrem jest przekrój drutu. Zazwyczaj jest on okrągły czy też owalny. Kupimy także druty mające przekrój skręcony oraz kwadratowy.

Druty stalowe to jedne z najpowszechniej wykorzystywanych elementów w budownictwie. Z ich zastosowaniem wykonuje się zbrojenia betonu, produkuje gwoździe, bloki podporowe oraz tworzy zawiesia. Ponadto drut stalowy znajduje zastosowanie w branży meblarskiej podczas robienia regałów, półek czy też koszy ekspozycyjnych, oraz w branży dekoracyjnej. Dodatkowo z drutu stalowego tworzone są siatki ogrodzeniowe, sprężyny oraz mały sprzęt AGD.

Drut ciągniony – jak się go robi i kiedy warto go wykorzystać?

Ciągnienie to metoda przetwarzania, która jest używana najczęściej w momentach, kiedy konieczna jest wielka precyzja. Poza tym jest to idealna metoda wtedy kiedy planujemy zostawić atuty mechaniczne materiału pierwotnego. Przy rozciąganiu pręta zatracamy jego elastyczność, ale w zamian zyskujemy trwałość, która jest konieczna w wielu branżach. W dodatku metoda ciągnienia jest idealna jeśli nie chcemy nadrywać wewnętrznej struktury tworzywa, dlatego że polega ona na zwiększeniu długości kosztem średnicy drutu. W zasadzie jednak jest to dosyć skomplikowany proces. Wykorzystywany jest więc przeważnie wtedy, kiedy potrzebujemy wygładzoną i dokładnie wykończoną wierzchnią stronę, ale nie zamierzamy robić ekstra opracowania wykończeniowego. W pewnych sytuacjach druty ciągnione na zimno są niezastąpione szczególnie biorąc pod uwagę niskie koszty ich tworzenia. metoda ciągnienia jest też niezmiernie przydatna w przypadku, gdy potrzebujemy stworzyć drut o małych średnicach, czyli mniejszą niż 5 mm. Mechanizm ciągnienia jest bardzo często użytkowany przy rurach o małych i średniomałych średnicach.

Jak wykonuje się drut prosty?

Druty proste zazwyczaj są użytkowane w branży budowlanej. Prostowane są na urządzeniach zwanych prościarkami i to co najważniejsze, sprzedawane są w prostych ciętych częściach. Przeważnie prostowane są pręty o średnicach pomiędzy 2,5 a 10 mm, nie ważne czy są to druty stalowe gołe czy ocynkowane. Druty proste są przeważnie przycinane do wybranego przez klienta rozmiaru.

Okazuje się, że druty stalowe mimo, że są bardzo często kupowane, różnią się od siebie niemal wszystkim. Mogą być ciągnione albo prostowane, gołe a także ocynkowane. Idealnie dobrane druty stalowe mogą być przydatne długie lata. Pozostaje tylko brać pod uwagę kilka podstawowych rzeczy jak między innymi zamówienie drutów stalowych ocynkowanych lub jakoś inaczej impregnowanych, jeśli chcemy używać je na dworze – tak żeby nie pokrywały się rdzą.