W ostatnich latach populacja dzika w Polsce niesamowicie powiększyła się i zwierzyna zaczęła wychodzić z lasów w celu poszukiwania jedzenia. Bardzo częstym widokiem jest dzik spacerujący pomiędzy domami i blokami. Co powinniśmy wiedzieć o tych zwierzętach? Czy powinniśmy się ich bać i co zrobić żeby oddalić się od nich?
Jaki jest dzik i co zrobić podczas spotkania z nim?
Dziki są niezmiernie mądrymi zwierzętami, mają dobry słuch i węch i są w stanie wyczuć obcego z dystansu 100 metrów. Dziki żyją w watahach i są bezsprzecznie rodzinne.
Dziki kiedy poczują zagrożenie to mogą okazywać agresję. Dobrze jest mieć świadomość także, że są niesamowicie szybkie. Dorosłe jednostki potrafią biec z prędkością do 50 km/h, więc uciekanie przed nimi nie będzie skuteczne. Bardzo dobrym sposobem jest bardzo wolne oraz spokojne odejście w przeciwnym kierunku. Kiedy wydarzy się tak, że dzik ruszy do ataku to przydatny będzie pisk, ponieważ zwierzęta te nie lubią głośnych dźwięków, ale również wspięcie się na drzewo czy płot.
Gdzie możemy spotkać w Polsce dzika?
Dziki w Polsce mieszkają w całym kraju. Nie lubią terenów górskich i otwartych więc przeważnie zobaczyć je można na obszarach zalesionych. Dziki lubią lasy liściaste mieszane, wielokrotnie zobaczymy je w miejscach, w których rosną dęby – zwierzęta te szczególnie lubią żołędzie. Największa ich ilość występuje w województwie wielkopolskim, zachodniopomorskim i warmińsko-mazurskim. Główny Urząd Statystyczny w 2017 roku udostępnił dane, które wskazują, że w naszym kraju może ich przebywać mniej więcej 214 tysięcy sztuk.
Dziki są wszystkożerne i żywią się tym co jest akurat osiągalne. Na obszarach leśnych żywią się żołędziami i nasionami sosny. Gdy pojawiają się na użytkach rolnych to wydobywają buraki cukrowe, ziemniaki albo cebulę. Zwierzęta te potrafią również łapać gryzonie i krety, nie brzydzą się padliny, a czasem jak mają potrzebę to pożywią się także ślimakami, wijami albo dżdżownicami.
Jak wygląda polowanie na dziki w Polsce?
Przeludnienie dzików może być przyczyną naruszenia równowagi ekosystemu więc konieczne stały się polowania na nie. Ponieważ w momencie zagrożenia stają się groźne to polowanie na dziki w Polsce może być niebezpieczne. W Rozporządzeniu Ministra Środowiska zostały opisane dokładne informacje o warunkach polowania na dziki. Podczas ich trwania wykorzystywać można tylko broń myśliwską z gwintowanymi lufami i kalibrze co najmniej 5,6 mm. Jeśli mowa o nabojach myśliwskich, obowiązkowe jest zastosowanie amunicji myśliwskiej z pociskami półpłaszczowymi o określonej energii. W rozporządzeniu znajduje się też informacja, że przy polowaniu na dziki w Polsce nie obowiązuje zakaz strzelania do zwierząt przy punktach dokarmiania albo lizawkach.
Polowanie na dziki w Polsce niesamowicie często ma miejsce nocą, gdyż zwierzęta te właśnie wtedy się uaktywniają. Potrzebna jest tutaj niezwykła znajomość terenu, na którym polowanie ma mieć miejsce.