Breaking News

jest pixabay 132

Jak tworzony jest samochód? Ile osób go projektuje?

Nowych pojazdów nie projektują tylko graficy komputerowi. To praca designerów, rzeźbiarzy, konstruktorów i działu finansów. Przebieg tworzenia nowiutkich samochodów jest ekscytujący.

Całość zaczyna się mimo wszystko bezustannie od białej kartki oraz ołówka. Ewentualnie tabletu, gdyż żyjemy w XXI wieku. Zaletą rysowania na tablecie stał się fakt, że bardzo szybko jesteśmy w stanie opracować realistycznie wyglądający rysunek, który bardzo dobrze odzwierciedla proporcje oraz bryłę auta. Jednocześnie „od ręki” możemy go podrzucić kumplowi z działu, który będzie mógł spojrzeć na całość świeżym okiem i ewentualnie dołoży swoje uwagi lub sugestie.

Niezmienne jest, że zasadniczy, roboczy projekt szkicowany jest przez projektanta. Po niezliczonych dyskusjach oraz zmianach powstaje finalny projekt. Od tej chwili do działania przystępuje rzeźbiarz.

Rozwój technologiczny w sektorze jest gigantyczny, co przekłada się także na proces tworzenia samochodów. Chociaż projektanci mogą korzystać z rzeczywistości wirtualnej, model stworzony przy pomocy syntetycznej gliny jest wciąż kluczową częścią etapu projektowania. Wówczas pierwszy raz można zobaczyć oraz odczuć realne gabaryty pojazdu, jego linie i kształty. Możemy go dotknąć i zrecenzować. W trakcie tworzenia modelu z gliny projektanci równocześnie nanoszą poprawki, bo zauważają detale, których nie pokazują grafiki. Po zakończeniu fazy projektowej gliniany pojazd staje się prawie nie do odróżnienia od autentycznego auta. Jest w całości pokryty lakierem a także posiada wszelkie specyficzne elementy np. przednią kratkę, światła a także lusterka zewnętrzne. Ma nawet szyby w oknach. 

Gdzie można nauczyć się projektowania pojazdów?  

Auta szkicują w szkolnych zeszytach chłopcy w całej Polsce. Z mnóstwa tych chłopców wyrastają później światowej sławy motoryzacyjni designerzy. Ich auta jeżdżą dziś po naszych szosach logami BMW, Audi czy Alfy Romeo. Projektowanie pojazdów to w oczach większości ludzi praca marzeń. Projektowanie sportowych pojazdów, różnego rodzaju eventy ze znanymi designerami oraz hektolitry szampana i poklepywanie się nawzajem po plecach. Projektowanie pojazdów to bynajmniej nie tylko blichtr i splendor a zwłaszcza rodzaj pracy podobny do medyka, przynajmniej w kilku aspektach – wymaga ciągłego samodoskonalenia się, poszukiwania nowszych trendów i apetytu kolejnych wyzwań.

Klasyczny kierunek studiów projektowanie pojazdów w naszym kraju nie istnieje. Nie oznacza to, że momentalnie powinniśmy porzucić marzenia. Trzeba niemniej jednak na niniejszą sytuację spojrzeć w szerszym stopniu. Niestety na większości uczelni zagranicznych studiowanie wymusza opanowania języka z konkretnego kraju. Na krajowych szkołach wyższych jest wiele pokrewnych kierunków, które mogą nieźle przysposobić do wyjazdu oraz studiowania poza granicami kraju. Są to między innymi: wzornictwo przemysłowe oraz architektura. Pamiętajmy, że samochód to również produkt, tak samo jak lodówka, lub zegarek. 

Najbardziej popularną szkołą wyższą edukującą na kierunku projektowanie pojazdów stało się niemieckie Hochschile Pforzheim. Jest ona jedną z najbardziej renomowanych szkół wyższych na całym globie z dziedziny projektowania samochodu, program jest prowadzony z wykwalifikowanymi projektantami samochodów, natomiast w następnych przynajmniej projekt jest współtworzony razem z producentem motoryzacyjnym.

Następną uczelnią dająca wykształcenie w kierunku projektowania pojazdów jest Coventry University znajdujące się w Wielkiej Brytanii. Początek kształcenia na tej uczelni to lekcje podstaw rysowania w perspektywie, nauka photoshopa, podstawy programu 3D Alias a także poruszanie podstaw aspektów technicznych pojazdów. 

Jedna z bardziej cenionych włoskich szkół trudniąca się projektowaniem w wielu jego ujęciach to IED Instituto Europeo di Design. Na studiach tutaj watek projektowania pojazdów został rozszerzony o inne zagadnienia np.: projektowanie rowerów lub jachtów. Ogromnym plusem tej szkoły wyższej jest lokalizacja, Turyn to kolebka włoskiej motoryzacji.

W Europie mamy więc dostatecznie szeroki wybór uczelni w obszarze projektowania pojazdów. 

W większości spraw uczelnie są niezwykle pomocne i wiodą studentów krok po kroku. Jeśli projektowanie pojazdów stało się waszym marzeniem, to przeżyjecie też pełny etap rekrutacyjny. Ktokolwiek kto zaplanuje sobie taką przyszłość przejdzie swoją drogę. Jednak widok waszego końcowego modelu zrekompensuje stres oraz pot. Projektowanie pojazdów to zakres pełny emocji, od świadomości satysfakcji do gorzkiej porażki.