Czasem podczas jazdy przydarzy nam się małe zderzenie i w takiej sytuacji w aucie robi się wgniecenie. Tego typu wgniecenia zazwyczaj prezentują się bardzo nieestetycznie i w dodatku zmniejszają cenę samochodu. Coraz popularniejsze są bezinwazyjne metody wyciągania wgniotek w nadwoziu. Dzięki temu samochód może wyglądać jak bezwypadkowy i przeważnie nie ma żadnych oznak, że kiedyś doszło do wypadku. Kiedy możliwe jest usuwanie wgnieceń i na jaką metodę warto się zdecydować?
Wyciąganie wgniotek za pomocą masowania blachy – jak to działa?
Metoda masowania blachy używana jest w przypadku tych fragmentów auta, do których można się prosto dostać od środka. Jest to przeważnie maska czy też klapa bagażnika. Do tego typu wyciągania wgniotek niezbędne jest użycie odpowiednich narzędzi. Fachowcy potrzebować będą wypychaczy blacharskich o różnych kształtach, grubościach i końcówkach a także dźwignie, czyli inaczej heble. Rodzaj używanych hebli wynika przede wszystkim z tego, czy karoseria jest wzmocniona, czy nie. Przy użyciu miękkich młotków z podbijakami i odpowiednio dostosowanych hebli, blacha jest masowana taką techniką, żeby wróciła do swojego dawnego stanu. Narzędzia, jakie potrzebne są do wykonania takiego masowania są bardzo drogie i najlepiej byłoby zostawić pojazd u fachowców w Krakowie, którzy bezproblemowo zlikwidują u niego wgniecenia. W Krakowie profesjonalna firma, posiadająca wieloletnią praktykę to Eurograd – usuwanie wgniotek.
PDR – czyli jak wygląda wyciąganie wgniotek na klej?
Jeśli nasze auto posiada wgniotki, jednak nie zszedł z niego lakier to możliwe jest wykonanie metody PDR czyli usuwania wgnieceń bez lakierowania karoserii. W pierwszej kolejności należy odtłuścić i oczyścić powierzchnię, a kolejno nanieść na tę blachę klej termopotliwy i przyczepić właściwą maszynę. Za pośrednictwem tego przyboru wyciąga się widoczne wgniecenia blachy. Po pełnym wyprostowaniu blachy zdejmuje się sprzęt i można usunąć klej przy użyciu zmywacza.
Sporą zaletą tego sposobu jest np. brak konieczności pozbywania się któregoś z komponentów. Dodatkowo, może być wykorzystywana w przypadku usuwania wgnieceń po gradobiciu.
Tej techniki nie warto wykonywać samemu w domu gdyż konieczne jest posiadanie pewnych umiejętności i nietaniego osprzętu. Zdecydowanie rozsądniej jest powierzyć samochód w ręce profesjonalistów, których na pewno znajdziesz w Krakowie.
Ostatnią metodą, którą można spróbować samodzielnie, jest zrobienie gwałtownej zmiany temperatur. W tym sposobie na samym początku musicie podgrzać wgniecioną karoserię – przykładowo za pomocą suszarki – a potem szybko ją ochłodzić. Do tego używa się najczęściej suchego lodu albo sprężonego dwutlenku węgla. Blacha na skutek dużej różnicy temperatur powinna się naprostować. Metoda ta ma mimo wszystko małą wadą – dość często podczas tego zabiegu lakier odpryska i konieczne jest powtórne lakierowanie.
Jeżeli mimo wszystko nie jesteś przekonany co do tego, czy prawidłowo usuniesz wgniotki z auta – zostaw to fachowcom. W Krakowie z pewnością znajdziesz warsztat, który zrobi to bardzo dobrze.