Breaking News

kiedy pixabay 494

Kiedy należy robić ostrzenie narzędzi?

Nic nie jest wieczne. Nawet w przypadku tak trwałych przedmiotów jak narzędzia. Jeżeli często są one używane oczywiste jest, że z czasem zaczną niszczeć. Aby zatrzymać ten proces warto o nie dobrze zadbać i od czasu do czasu naostrzyć. Bardzo ważne jest, żeby wiedzieć jak to odpowiednio zrobić, aby nie zaszkodzić jeszcze bardziej. Dlatego tak ważne jest systematyczne ostrzenie narzędzi. Jednak, aby zrobić to właściwie niezbędne są odpowiednie umiejętności oraz precyzja. Niebagatelne znaczenie ma także odpowiedni sprzęt za pomocą którego odbywa się ostrzenie. Trzeba wiedzieć kiedy skorzystać ze szlifierki, a kiedy z ostrzałki. Praca odpowiednio naostrzonymi narzędziami jest nie tylko łatwiejsza, ale także o wiele przyjemniejsza. Oczywiście nie wszystkie można ostrzyć samodzielnie w domu. Czasami trzeba pójść do fachowca, który zrobi to profesjonalnie. Które narzędzia wymagają ostrzenia u specjalisty? Które można ostrzyć samodzielnie w domu?

Osełka jako niezbędny element do ostrzenia narzędzi 

Prawie w każdym domu są się jakieś narzędzia, które prędzej czy później będą wymagały ostrzenia. Takim najprostszym przyrządem, który może nam w tym pomóc jest osełka. Dawniej służyła ona do ostrzenia sierpów czy kos i produkowano ją ze zwykłego piaskowca. Obecnie służy ona do ostrzenia noży kuchennych, nożyczek, sekatorów i wielu innych narzędzi codziennego użytku. Na rynku dostępnych jest wiele osełek, nie tylko tych z piaskowca. Oczywiście każda przeznaczona jest do innego narzędzia oraz innego stopnia stępienia. Osełka jest wytwarzana również w różnych kształtach jak np.:

  • okrągła – służy przede wszystkim do ostrzenia nożyc,
  • trójkatna – przeznaczona do ostrzenia dłut,
  • owalna – jej kształt umożliwia ostrzenie sekatorów,
  • płaskie i prostokątne – mocowane są na blacie roboczym, nie są przeznaczone do trzymania w dłoni.

Należy wspomnieć, że na rynku dostępne są także ostrzałki, które są zrobione w taki sposób, aby w czasie ostrzenia narzędzia nie skaleczyć dłoni. One także występują w różnych kształtach, tak aby ostrzenie narzędzi o nietypowych formach było wygodne. 

Co można ostrzyć przy użyciu pilników?

Kolejnym urządzeniem służącym do ostrzenia narzędzi są pilniki. Tak jak i osełka, pilniki produkuje się w różnych kształtach jak np.: płaskie, okrągłe, trójkątne, mieczowe, półokrągłe. Każdy służy do ostrzenia innego typu narzędzia. Pilniki robione są z bardzo wytrzymałego materiału i najczęściej służą do ostrzenia narzędzi ręcznych a także urządzeń mechanicznych. Dzięki różnorodnym kształtom są bardzo pomocne przy ostrzeniu pił, hebli, siekier, różnego rodzaju świdrów. Takim przykładem może być ostrzenie pił ręcznych, które wykonuje się przy użyciu pilników płaskich i okrągłych. 

Jakie narzędzia można ostrzyć szlifierką?

Do ostrzenia różnego rodzaju narzędzi bardzo przydatna jest także szlifierka. Jest to stosunkowo szybki i nie wymagający wiele wysiłku sposób na renowację stępionych narzędzi. Należy pamiętać, że korzystanie ze szlifierki wymaga wyjątkowej precyzji i dokładności. Zwłaszcza trzeba uważać podczas ostrzenia noży. Istnieje ryzyko, że ostrzone narzędzie się rozgrzeje do zbyt wysokiej temperatury. Większość stali użytych do wyrobu narzędzi jest nieodpornych na przegrzanie, co może skutkować utratą właściwości. Trzeba o tym pamiętać przed rozpoczęciem ostrzenia i wcześniej przygotować wodę, aby móc schłodzić narzędzie. Trzeba również uważać, aby nie przyciskać zbyt mocno noża do tarczy.

Podczas korzystania z tej metody ostrzenia należy użyć pdpowiednich podpórek, które przeciwdziałają kontaktowi metalu z powierzchnią ścierającą pod różnymi kątami. Niewątpliwie szlifierka jest szybkim oraz komfortowym sposobem na zaostrzenie szczególnie płaskich narzędzi. Jednakże aby móc z niej korzystać trzeba posiadać odpowiednie wyczucie i doświadczenie, żle używana zamiast poprawić stan narzędzia może przyczynić się do jego nieodwracalnego zepsucia.  W wielu miastach takich jak Łódź, Poznań Kraków oraz w wielu innych znajdują się punkty usługowe, gdzie można dać narzędzia do naostrzenia i zajmie się tym fachowiec. Wtedy możemy być pewni, że nie tylko nie zostaną zniszczone, ale i odpowiednio naostrzone.

Narzędzia używane w domu – kiedy ostrzyć?

Nie zawsze w porę można się zorientować, że dane narzędzie wymaga ostrzenia. Tylko wprawne oko specjalisty może dostrzec pierwsze sygnały. Najczęściej się tego podejmujemy, kiedy narzędzie jest już tępe i nie nadaje się do pracy. W przypadku narzędzi ogrodowych należy po skończonym sezonie i intensywnym ich użytkowaniu naostrzyć. Kiedy posiadamy wiele takich narzędzi warto oddać je do specjalisty, aby ich regeneracja była odpowiednio wykonana. Trzeba zaznaczyć, że w niektórych sytuacjach praca stępionymi narzędziami może być po prostu niebezpieczna.