Breaking News

na pixabay 953

Na czym polega formowanie rotacyjne?

Formowanie rotacyjne pozwala wytworzyć obiektów niewypełnionych w środku. Usługa roto używana jest aby stworzyć detale wielkogabarytowe. Zapoznaj się z naszym artykułem aby dowiedzieć się na czym dokładnie ta metoda polega.

Formowanie rotacyjne – co to jest?

Formowanie roto to jedna z technologii przetwórstwa tworzyw sztucznych. Ta metoda polega na rozprowadzeniu tworzywa, i umiejscowieniu go wewnątrz rozgrzanej formy, po jego powierzchni wewnętrznej. Po co stosuje się tę metodę?

Rotomoulding stosuje się do przykładowo do produkcji wyrobów plastikowych które mają różną grubość ścianek i dowolny kształt a nawet przeróżne kolory. Obiekty które są otrzymane w taki sposób wykorzystywane są w przemyśle, handlu, medycynie, czy też w rolnictwie.

Czym charakteryzuje się przebieg formowania rotacyjnego?

W trakcie formowania roto, forma obraca się w wielu kierunkach, uniemożliwiając równomierny rozkład poddanego temu zadaniu tworzywa. To właśnie dzięki temu możliwe jest zachowanie takiej samej grubości wszystkich ścianek. Wsparciem dla ogrzewającego formę ruchu gazu jest wentylator, którego działanie pomaga w wyrównaniu temperatury w komorze. To natomiast ma wpływ na poprawę współczynnika wnikania ciepła do formy. Gdy już forma będzie miała temperaturę umożliwiającą przetopienie i rozpłynięcie tworzywa, następuje jej bardzo wolne chłodzenie, ma ono na celu zminimalizowanie naprężeń, które są wewnątrz i zapobieganie temu, aby powstały zniekształcenia detali.

Formowanie rotacyjne – zalety

Formowanie rotacyjne ma bardzo wiele plusów. Po pierwsze rotowane rzeczy najczęściej nie posiadają rys, albo szwów spawania. A takżę, formowanie rotacyjne umożliwia wyprodukowanie dużych przedmiotów w korzystny finansowo sposób.