Breaking News

piwnicy pixabay 579

Najsuteczniejsze sposoby na hydroizolację piwnicy

Piwnica przez wzgląd na swoje położenie poniżej poziomu gruntu jest wyjątkowo narażona na niszczycielskie działanie wody gruntowej. Ściany fundamentowe, które nie są odpowiednio uszczelnione przepuszczają wodę, co może skutkować grzybem na ścianach i zawilgoceniem posadzki. Aby temu zapobiec trzeba zastosować hydroizolacje piwnicy. Jeśli chodzi o budynki już istniejące ocieplenie ścian jest zadaniem stosunkowo łatwym w porównaniu do hydroizolacji ścian fundamentowych. Niestety, związane jest to z przeprowadzeniem wyjątkowo kosztownych prac ziemnych, co w niektórych sytuacjach jest niełatwym, ale niezbędnym zadaniem. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku domów w trakcie budowy. Z tego powodu dobrze taką izolację zrobić w czasie, kiedy jeszcze ściany fundamentowe są odkryte. Zazwyczaj hydroizolację ścian piwnicy wykonuje się papą lub masą bitumiczną. Są to skuteczne metody przeciwdziałające wnikaniu wody gruntowej do środka piwnic. Jak dobrze wykonać taką hydroizolację?

Izolacja piwnicy – czy opłaca się wykonać?  

Przepisy budowlane w Polsce nie są zbyt wymagające jeśli chodzi o izolację fundamentów. Dlatego jest to etap nierzadko omijany przez właścicieli budynków. Tymczasem często okazuje się, że izolacja była jednak potrzebna i należy odkopać fundamenty, co jest bardzo kosztowne. Jeśli chodzi o domy, w których fundamenty pełnią jednocześnie funkcję ścian piwnicy, taka ochrona przed wilgocią jest z pewnością potrzebna. Warto pamiętać, że woda gruntowa z łatwością znajduje niewielkie szczeliny, aby dostać się do wnętrza piwnicy. W dłuższej perspektywie prowadzi to zawilgocenia ścian, posadzek i rozrostu grzyba, a także pleśni. Dlatego już na etapie budowy domu warto zatroszczyć się o efektywną i rzetelną hydroizolację ścian fundamentowych. Warto dopilnować, aby surowce użyte do zabezpieczenia były bardzo dobrei jakości, gdyż potencjalne modyfikacje czy wymiany będą bardzo kłopotliwe. Warto także wziąć pod uwagę rodzaj gruntu na jakim znajduje się dom. Jeśli chodzi o pisaki sytuacja nie jest skomplikowana, gdyż łatwo przepuszczają wodę. Większym problemem są grunty spoiste czyli gliny, które zatrzymują w sobie wilgoć nawet przez wiele miesięcy. Z tego powodu przed zaczęciem budowy niezbędne jest wykonanie badań geologicznych. Firmy oferujące takie usługi zazwyczaj znajdują się w dużych miastach takich jak Wrocław, Warszawa czy Poznań, ale zdarza się, że oferują one dojazd do mniejszych miejscowości.

Z jakich materiałów wykonuje się hydroizolację piwnicy

Istotna jest odpowiednia jakość materiałów z jakich robi się hydroizolację piwnicy. Jakich materiałów powszechnie się używa? Zazwyczaj są to papy i masy bitumiczne. Szczególnie papy bitumiczne muszą być specjalnie przygotowane do kontaktu z gruntem na osnowie poliestrowej, gdyż charakteryzują się większą odpornością. Należy pamiętać, że tego typu maty nietrudno pękają w czasie zginania, z tego powodu ostre krawędzie często wyobla się przy użyciu zapraw. Jeśli chodzi o grunty przepuszczalne zazwyczaj używa się masy bitumiczne rozsmarowane po ławach pędzlem. Kiedy dom stoi na gruntach nieprzepuszczalnych potrzebne będzie wykonanie trzech warstw hydroizolacji. 

Jakie są metody izolacji piwnicy? 

W przypadku budynków z piwnicami, izolacja fundamentów umożliwia zwiększenie praktyczności tychże pomieszczeń. Z tego powodu warto dopilnować, aby była ona dobrze zrobiona:

  • Warstwa izolująca pozioma na ławach fundamentowych – przed wybudowaniem ścian fundamentowych trzeba ochronić je przed podciąganiem wody gruntowej. Wówczas stosuje się warstwę izolująca na ławach fundamentowych. Można do tego użyć zarówno specjalnej folii, jak  i klasycznej papy. Po ukończeniu tego etapu należy rozpocząć następne prace.
  • Drenaż – wykonanie drenażu niezbędne jest w przypadku niektórych typów gruntów i konstrukcji budynków. Na fundamenty nierzadko napiera woda gruntowa pod ciśnieniem, dlatego niezbędne jest ich odpowiednie zabezpieczenie w postaci drenażu.
  • Sezonowanie – po wylaniu fundamentów trzeba odczekać nawet kilka tygodni, aby materiał dobrze wysechł. Ważne, żeby w takiej sytuacji z nakładaniem kolejnych warstw izolacji zbytnio się nie spieszyć.
  • Hydroizolacja i izolacja termiczna – kiedy już ściany fundamentowe odpowiednio wyschną, ich powierzchnię trzeba dobrze wyczyścić. Kolejnym krokiem jest położenie tynku, a następnie warstwy zabezpieczjącej przed wilgocią. Jeżeli budynek jest podpiwniczony można zastosować także izolację termiczną, aby uniknąć uciekania ciepła na zewnątrz. 

Hydroizolacja ścian fundamentowych szczególnie w sytuacji domów posiadających piwnicę jest wyjątkowo istotnym kropkiem. Pozwoli w przyszłości zapobiec problemom związanym z wilgocią przedostającą się do wewnątrz i kosztownych napraw w zabezpieczeniu ścian fundamentowych.