Breaking News

wiedzie pixabay 223

Odnawianie starych samochodów – co trzeba o niej wiedzieć?

Myślałeś kiedyś dlaczego niektóre samochody jeżdżą na żółtych tablicach rejestracyjnych? To tzw. oldtimery. Opcja posiadania charakterystycznych, żółtych tablic jest zarezerwowana dla starszym samochodom(ów), których produkcję wstrzymano lata temu. Klasyczny samochód to także lokata i metoda przechowywania kapitału przez ludzi. Cały czas rośnie osób zbierających leciwe auta i lokujących w nich swoje aktywa. Aby samochód miał jak najwyższą wartość, istotne jest aby był w dobrym stanie – działający, z oryginalnymi elementami. Doprowadzenie samochodu do dobrego stanu to kwestia dla mechaników specjalizujących się w renowacji klasyków. Dobrze odrestaurowany samochód można potem z dumą prezentować na coraz popularniejszych targach, zlotach czy pokazach dedykowanych zabytkom.

Które samochody zaliczamy do klasyków?

Aby samochód mógł zostać wpisany na listę zabytków, musi on spełniać pewne wymagania. Przede wszystkim musiało zlecieć przynajmniej 25 lat od czasu jego produkcji. Natomiast od czasu kompletnego wstrzymania produkcji danego modelu musi wybić przynajmniej 15 lat. Ponadto co najmniej 75% części takiego pojazdu musi być oryginalnych. W przypadku realizacji wymaganych wymogów formalnych następuje weryfikacja(ę) wniosku przez dedykowany(ą) organ: Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. W momencie uzyskania korzystnej opinii rzeczoznawcy, pojazd otrzymuje tytuł zabytku. Należy mieć na uwadze, że klasyczne auta wymagają odpowiedniej opieki. Dzięki temu renowacja starych samochodów osiąga coraz  większy popyt ze strony konsumentów. Popyt na wyspecjalizowane w klasykach warsztaty ciągle rośnie. Jakie konkretnie usługi proponują fachowcy od historycznych samochodów? 

Najpopularniejsze aktywności remontowe

Bycie właścicielem zabytkowego pojazdu to nie jedynie prestiż, ale również zobowiązania. Renowacja takiego auta może się odbyć w porozumieniu z konserwatorem. Wszelkie prace mające miejsce przy pojeździe bądź wymiana części potrzebują zgody od konserwatora zabytków. Ze względu na wiek(u), często bywa dużo do naprawy przy takich autach, sprawia to, że potrzeba czekania na pozwolenie konserwatora jest chwilami uciążliwa. Do najczęściej wykonywanych usług związanych z renowacją i konserwacją aut należą:

  • Naprawy blacharskie – czas odciska swoje piętno na autach, lakier wielu z nich z upływem lat pokryta(y) został(a) rdzą. Usuwanie korozji, czyszczenie i odnowa elementów to podstawowe zabiegi odświeżające klasyki. Bywają sytuacje, że, ze względu na brak dojścia do oryginalnych części, jedynym wyjściem jest zrobienie ich we własnym zakresie wedle opracowanych projektów.
  • Remonty silników – silnik to serce samochodu. To często dla jego dźwięku fani motoryzacji decydują się na klasyczne samochody. Konieczność naprawy silnika może wiązać się z różnymi konsekwencjami – drobnymi poprawkami ale również ze czasochłonnymi remontami generalnymi.
  • Naprawy tapicerskie – specjaliści postarają się aby samochód wyglądał świeżo także wewnątrz. Remonty wnętrz, obicia foteli, prace tapicerskie – można powiedzieć, że jedynym limitem w tej sytuacji może być fantazja klienta. Albo wymogi kuratorskie.
  • Naprawy wyposażenia samochodu – następną z bazowych usług wykonywanych przez specjalistów jest możliwość remontu wyposażenia auta. Dotyczy to wszystkich elementów auta – zawieszenia, radia, hamulców itp
  • Całościowe odnawianie – istnieją warsztaty, które trudnią się kompleksową odnową starszych samochodów. Proces ten jest bardzo żmudny i kosztowny, jednak rezultaty pracy mechaników niejednokrotnie porażają. Samochód po kapitalnej renowacji przeważnie wygląda lepiej niż w okresie produkcji.

W jakie miejsce powinno się oddać auto do remontu

Klasyczne auto – jeśli ma długo służyć, i co z tego wynika zyskiwać na wartości, musi mieć stałą opiekę na przyzwoitym poziomie. Najlepiej zostawić samochód ekspertom. Ze wzrostem popularności starszych(ymi) modeli(ami), sektor mechaników skupiających się na starszych autach rośnie. W odniesieniu do tego warto zwrócić uwagę na ofertą(ę) i otrzyman(e)ymi opini(e)ami lokalnych speców. Produkcji pewnych aut zaniechano lata temu, co za tym idzie ceny i dostępność ich komponentów wymiennych mogą się znacznie różnić. Doświadczeni praktycy mają jednak na to swoje rozwiązania i odpowiednie znajomości.