Breaking News

real estate g672a8ba5c 640

Projektowanie domu – czy na tym etapie trzeba brać pod uwagę rekuperację?

Co to jest rekuperacja?

Prawidłowa wentylacja jest ważnym elementem każdego zdrowego budynku. W aktualnie stosowanych technologiach budowy: szczelnych oraz energooszczędnych, to właśnie rekuperacja jest w stanie zapewnić wymianę nieświeżego powietrza na nowe bez strat energii z równoczesnym filtrowaniem powietrza z zewnętrznych zanieczyszczeń.

Rekuperacja w Toruniu, będąca wentylacją mechaniczną, opiera się na ruchu powietrza wytwarzanym przez urządzenie, które nazywa się rekuperatorem. Rekuperator umożliwia kontrolowanie ruchu powietrza nawiewanego oraz usuwanego z pomieszczeń, a także pozwala na odzyskiwanie ciepła, z nagrzanego już, ale brudnego, czyli wilgotnego oraz nasyconego dwutlenkiem węgla powietrza. W przypadku wybudowania domu, który nie jest wentylowany, musimy mieć świadomość, że z czasem będziemy mieć zagrzybione ściany, ale również kiepskie samopoczucie, częste bóle głowy czy infekcje. Wszystko to z powodu złej jakości powietrza, którym oddychamy w pomieszczeniach. gwarantuje nam dostęp do świeżego powietrza zewnętrznego w szczelnym, ciepłym domu. Gwarantuje również jego oczyszczenie z kurzu, cząsteczek smogu, a nawet zapachów, bakterii i wirusów.

Projekt rekuperacji – im szybciej, tym lepiej

Gęsta sieć elastycznych kanałów o średnicy około 20 cm wymaga dokładnego wytyczenia. Dlatego też warto to zaplanować już w czasie projektowania budynku. Spowoduje to znaczną redukcję kosztów związanych z inwestycją. Dzięki zaplanowaniu instalacji pod rekuperację już na etapie projektowania budynku podczas jego budowy można przygotować otwory dla anemostatów i wygospodarować miejsce na rekuperator. Rozprowadzenie przewodów nie wymaga natychmiastowego zakupu rekuperatora. Tę część inwestycji można odłożyć w czasie. Ponadto, decydując się na rekuperację w trakcie projektowania budynku, możemy również dokładnie zaplanować doprowadzenie zasilania elektrycznego, które jest niezbędne dla pracy rekuperatora oraz miejsce jego lokalizacji.

Tak jak plan domu czy zagospodarowania zielonego terenu wokół budynku jest istotny, tak też podstawą każdego prawidłowo działającego systemu rekuperacji jest precyzyjnie określony projekt instalacji. Do jego wykonania niezbędne są rzuty budynku wraz z informacjami o przeznaczeniu, wymiarach poszczególnych pomieszczeń, ilości domowników czy lokalizacji rekuperatora. Urządzenia najczęściej umieszcza się w kotłowni lub na poddaszu. Jeżeli decydujemy się na umieszczenie rekuperatora na poddaszu, najlepiej od razu określić, czy jest ono użytkowe, czy nie. Dzięki takim danym specjalista będzie mógł obliczyć przepływy powietrza i dopasuje odpowiedni system rekuperacji.

Jak wybrać rekuperację w Toruniu bądź Grudziądzu?

W przypadku usług takich jak projekt czy też montaż rekuperacji Toruń, a także Grudziądz są miastami, w których można znaleźć wiele firm, które proponują podobne rozwiązania. Aby dobrze wybrać, powinno się przede wszystkim uwagę na doświadczenie przedsiębiorstwa, a także na to, jak długo jego pracownicy wykonują instalacje tego typu. Przed wyborem firmy, która zamontuje rekuperację w Toruniu, Grudziądzu czy innym mieście, należy dopytać o urządzenia oraz materiały, na których firma pracuje i które wykorzystuje w codziennej działalności. Wysokiej klasy, nowoczesny sprzęt do rekuperacji zamontowany w fachowy sposób, oparty o profesjonalny projekt stanowi gwarancję niezawodności i komfortu użytkowania przez wiele lat.