Tłokowe pompy – co należy o nich wiedzieć?
Pompy tłokowe to są pompy wyporowe której element roboczy to tłok poruszający się w cylindrze w ruchu posuwisto-zwrotnym. Na rynku można odszukać wiele typów pomp tłokowych. Warto także wspomnieć o zaletach tych pomp, do których należy zdolność pompowania gęstych cieczy. Z kolei ich zastosowaniami są transfery:
- Ściernych i palących cieczy, którymi są kwasy winowe i osady,
- Gorącego płynu o temperaturze 100°C
- Galaretowatych cieczy,
- Gęstych i zamulonych cieczy.
Jednakże należy pamiętać iż pompy takie potrzebują odpowiedniej pielęgnacji, a czasem nawet naprawa pomp będzie potrzebna.
Pompy wodne – co warto o tym wiedzieć?
Bezsprzecznie dzięki temu, że mamy stały dostęp do wody jesteśmy w stanie w normalny sposób funkcjonować każdego dnia. Bardzo często w tym celu wymagane jest zastosowanie pompy, która doprowadza wodę do miejsca zamieszkania a także ogrodu. Na rynku znajdziemy dużo rodzajów tych urządzeń. Takie pompy mają zastosowanie w dużej ilości typów instalacji, używa się ich na przykład do: zaopatrzenia w wodę za pomocą przepompowywania wody czystej oraz brudnej ze studni, basenów bądź innych zbiorników naturalnych a także sztucznych. Pamiętaj jednak, że o pompy należy dbać, oraz należy liczyć się z tym że regeneracja pomp może być niezbędna.
Pompy hydroforowe- co warto o tym wiedzieć?
Pompy samozasysające, które nazywane są także pompami hydroforowymi, są ciekawą alternatywą dla pomp głębinowych. Stosuje się je wtedy, gdy lustro wody znajduje się wysoko natomiast instalacja wodociągowa musi być zrobiona tak tanio jak to tylko możliwe. Takie pompy są samozasysające i bardzo chętnie są wybierane do zasilania domków letniskowych, systemów podlewania ogrodu oraz wypompowywania deszczówki. Ponadto modele które są wydajniejsze śmiało mogą być wykorzystywane też w celach przemysłowych czy także do tłoczenia wody którą wykorzystamy na potrzeby spożywcze w domu. Pamiętaj, żeby odpowiednio o nią dbać oraz ją pielęgnować przeciwnie remont pomp może być wymagany.
Pompy wtryskowe- co warto o nich wiedzieć?
Ten rodzaj pompy to w szczególności używana do hydraulicznego wtrysku paliwa. Niemniej jednak w związku z dużymi wadami tych pomp nie są one zbyt często wykorzystywane.
Pompy zębate – co należy o nich wiedzieć?
Ten rodzaj pomp charakteryzują się ogromnie trwałą konstrukcją o przedłużonej eksploatacji. Czy jesteś świadom że większość pomp zębatych jest dostępna z przyłączami które są w linii prostej a także pod kątem 90 stopni. Pompy projektuje się tak aby nie były w posiadaniu części gumowych, mające styczność z tłoczonym medium. Jeśli chodzi o ich zastosowania to znajdują one je na przykład w przemyśle cukierniczym, naftowym, lakierniczym, farmaceutycznym a także chemicznym. Reasumując pompy zębate znajdziemy jeszcze w wielu wielu innych gałęziach przemysłu. Pompy potrafią działać z cieczą która ma wysokie temperatury jak i idealnie nadają się do tłoczenia smoły.
Pompy wirowe- co warto o nich wiedzieć?
Dzięki zwartej konstrukcji pomp, szybkiemu użytkowaniu oraz bardzo wysokiej wydajności, te urządzenia znajdują wiele zastosowań w szeroko pojętym przemyśle a także budownictwie. Mogą one z pełnym powodzeniem pompować nie tylko wodę ale także i ścieki. Dzięki czemu te pompy są chętnie montowane w przemysłowych systemach kanalizacji ściekowej a także w instytucjach i budynkach użytku publicznego. Dodatkowo należy dodać że pompy wirowe są wysoce odporne na bardzo intensywnie eksploatację. Pompy wirowe takżę mogą być używane do pompowania ścieków komunalnych czy też do osuszania zalanych pomieszczeń. Poza tym takie pompy są używane również w innych branżach, czyli energetyce, rolnictwie oraz górnictwie.
Pompy nurnikowe – co należy o nich wiedzieć?
Ten rodzaj pompy możemy wykorzystać w większości w ciężkich warunkach, bo one zapewniają ciągłą pracę. Swoje główne zastosowanie znajdują w przepompowywaniu wyjątkowo zabrudzonej cieczy. Niemniej jednak taka pompa bardzo dobrze poradzi sobie także z oczyszczoną cieczą. W tych czasach specjalistyczne pompy nurnikowe głównie wykorzystuje się do zasilania aparatów procesowych, albo do zatłaczania wody złożowej na którą mówi się solanka.